Maviyle yeşilin buluştuğu yer...

islami Oteller ve Booking.com davasının olumsuz etkileri

Genel

Booking.com davasının islami oteller e etkisi nedir?

islami oteller
islami oteller

Geçtiğimiz günlerde Booking’e karşı açtığı davayı kazanan TURSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) büyük bir zafer elde edildiğini, bundan sonra iç piyasada rekabetin daha olumlu seviyede olacağını belirtmektedir.
TURSAB başkanı yapmış olduğu açıklamada durumun Türkiye’nin Hollanda ile yaşadığı krizle hiçbir ilgisi olmadığını bu davanın 2015 yılında açılmış olup şimdi sonuçlandığını belirtmiştir. islami oteller in görüşü nedir?

Peki nedir bu dava?

TURSAB Booking.com’un en iyi fiyat garantisi vererek iç piyasada haksız rekabet yaptığı ve otellerden %40 a varan komisyon oranları talep ettiğini belirterek bu davayı açmıştır.

islami oteller e etkisi?

Booking.com otellerden sadece %15 komisyon alır. İç piyasadaki dinazorlaşan Turizm acentelerinin istediği fahiş komisyon tutarlarına nazaran bu gayet uygundur. Ayrıca acentelerin aksine booking.com parayı müşteriden direk almaz bunun yerine müşteri otele ödeme yapar ardından otel komisyon tutarını booking’e aktarır.

Booking.com’un avantajları

%100 Gerçek müşteri yorumları içeren nadir sitelerden olması.
Otellere yönelik yaptığı tanıtım çalışmaları.
Dünya genelinde yaygın olarak kullanılması.

ve daha niceleri…

Mahkeme kararıyla Türk müşterilere Türkiye’de ki oteller için rezervasyonu durduran booking temyize gitmiştir.
Umarız kısa zamanda dava iptal edilir ve asıl rekabet başlar. Günümüzde islami oteller, helal oteller ve muhafazkar oteller olarak tabir edilen alkolsüz otellerin çoğu Orta Doğu müşterilerini booking.com üzerinden ağırlamaktadır.
Umarız bu yanlıştan erken dönülür.

Özellikle devletin kontrolündeki veya direk kamu kurumu olarak adlandırdığımız yapıların bu gibi davaları açarken uzun süre incelemesi, takip etmesi, galeyana gelmeden hareket etmesi gerekir. İç piyasadaki turizm acentelerine daha fazla kar ettirmek için yapılacak bir uygulama, yabancı turistin ülkemizden uzaklaşmasına sebebiyet verebilir.

Öte yandan islami oteller yada muhafazakar oteller olarak adlandırılan helal turizmin ülkemizdeki yansıması olan otellerde bu durumdan olumsuz etkilenebilecektir. Yurtdışındaki müslümanlar tarafından popularitesi bir hayli yüksek olan Türkiye helal turizmde öncü olması gerekirken dibe vurabilir.

Umuyoruzki taraflardan olan TURSAB ve booking.com uzlaşır ve yurtdışından gelecek olan turist sayısında 2017 itibariyle bir azalma yaşanmaz. Aksi taktirde bunun vebalini kimse ödeyemez.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir